Summary
«Egzil» je meditacija o odsutnosti – unutarnjoj, geografskoj i političkoj. «Egzil» je pokušaj objašnjenja dječaka koji je živio u Demokratskoj Kampućiji i čovjeka koji on postaje. Rithy Panh razumije svoj subjekt, i sam je doživio težinu egzila bježeći od Crvenih Kmera.
Slika koja nedostaje bila je pokušaj naseljavanja brisanog prostora, popunjavanja manjka vizualne građe u četverogodišnjem razdoblju crvenokmerskog režima, odnosno premošćivanja jaza između onog što su milijuni iskusili, a o čemu nije ostavljen nikakav trag. Da bi kompenzirao nedostatak bilo kakvog arhivskog materijala, Panh se odlučio u okviru stabilne narativne strukture animirati glinene figurice. U Egzilu, filmu koji slijedi, nema više potrebe za tim; novi materijal zahtijeva novu formu. Ovaj se put Panh spušta na osobnu razinu: raskorak između revolucionarnih ideala koji sliče poetskim uzletima i surove stvarnosti obiljžene terorom uprizoruje se na filmskom setu uz sudjelovanje glumca. Istina režima ispričana je uz pomoć predmeta iz obiteljskog arhiva – metonimijskih detalja koji se daju povezati sa žrtvama, s pokojnicima.
Egzil je filmski esej koji se upisuje u tradiciju definiranu klasicima Resnaisa i Markera. Kao takav, misaoniji je i apstraktniji od svog prethodnika. Izgovoreni citati Maoa, Robespierrea i ostalih revolucionarnih ideloga jukstaponirani su slikama oskudice, bijede i nasilja. Svaki kadar pokušava misliti kako raskorak između redateljevih razmišljanja koje dijele desetljeća, tako i jaz između onog što je revolucija obećala i onog što je donijela.
Panh je uspio izaći iz vlastite sjene.
Festivals and awards
Cannes Film Festival 2016 - Zlatno oko (nominacija) / Jerusalem Film Festival 2016 - nagrada In Spirit for Freedom za najbolji dokumentarac / Karlovy Vary Film Festival 2016 - službena selekcija / Hamburg Film Festival 2016 - službena selekcija;
featured
Human Rights Film Festival 2016
HRFF i ove godine stiže u Art-kino s izvanrednom filmskom selekcijom. Prvi će dan biti → more
08.-12.12.2016.
Havarija
Havarie, Njemačka, 2016., director: Philip Scheffner, documentary
Vodi me kući
Take Me Home, Iran, 2016., director: Abbas Kiarostami, documentary
Tko bi rekao - fantazije umreženog svijeta
Lo and Behold, Reveries of the Connected World, Sjedinjena Američka Država, 2016., director: Werner Herzog, documentary
Sunce, sunce me zaslijepilo
Słońce, to słońce mnie oślepiło, Poljska, 2016., director: Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal, feature film
Mačak
Kater, Austrija, 2016., director: Klaus Händl, feature film
Austerlitz
Njemačka, 2016., director: Sergej Loznica, documentary
Aquarius
Brazil, 2016., director: Kleber Mendonça Filho, feature film
Smrt Luja XIV
La mort de Louis XIV, Francuska, 2016., director: Albert Serra, feature film
Neke žene
Sjedinjene Američke Države, 2016., director: Kelly Reichardt, feature film
Gorka nadnica
Ku Qian, Kina, 2016., director: Bing Wang, documentary