Summary
Dokumentarni film "Hrvati na Bosporu" prikazat će se u petak, 12. lipnja u 17 sati i 30 minuta, a nakon filmske projekcije će Vjeran Kursar, povjesničar i scenarist filma, sudjelovati u diskusiji. Ulaz je slobodan.
Prvi Hrvati u Istanbulu, prijestolnici Osmanskog Carstva, bili su stari Dubrovčani. Oni su tu dolazili kao diplomatski predstavnici Dubrovačke Republike, koja je bila sultanov vazal. U znatnijem broju Dubrovčani se naseljuju u gradu na Bosporu kao trgovci, koje je privukla unosna trgovina s Levantom.
U 19. stoljeću Dubrovačka Republika propada, no tada, usporedo s otvaranjem Osmanskog Carstva svjetskoj ekonomiji, u Istanbul počinju stizati valovi Dalmatinaca u potrazi za poslom. Neki od iseljenika iz Hrvatske ostvaruju zavidne karijere i uspjehe u raznim djelatnostima, poput tiskarstva, duhanske industrije, kartografije, socijalne skrbi, kao i dušobrižništva nad istanbulskim katolicima. Tijekom 20. stoljeća broj Hrvata u Istanbulu počeo je opadati, tako da danas u ovome megapolisu istočnog Sredozemlja živi svega nekoliko hrvatskih obitelji.
Više:
Vjeran Kursar, docent zaposlen na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu, završio je studij povijesti i turkologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Magistrirao je 2007. godine na Sveučilištu Bilkent u Ankari (Turska), a 2008. godine upisao je doktorski studij "Hrvatska povijest" na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Radio je na više znanstvenih projekata i objavio stručne i znanstvene radove na teme iz hrvatske i osmanske povijesti. Sudjeluje u održavanju nastave na katedri za Hrvatsku povijest ranoga novog vijeka. Izvodi nastavu iz kolegija "Povijest Osmanskog Carstva" i "Povijest Republike Turske" te "Osmansko Carstvo: imperijalna baština" na studijima turkologije i povijesti. Član je Međunarodnog odbora za predosmanske i osmanske studije (CIEPO) i Hrvatskog nacionalnog odbora za povijesne znanosti.