Summary
Naručen od strane ukrajinske Sovjetske vlade kako bi sudjelovao u obilježavanju 20. obljetnice pobjede nad nacizmom i oslobođenja Kijeva, film Kijevske freske u Paradžanovljevoj je zamisli, barem koliko se može iščitati iz sačuvanog scenarija, zadobio konture mnogo šire slike tadašnjeg života grada, planirane da se prikaže kroz seriju tematski međusobno isprepletenih tabloa, koje je sam redatelj nazvao 'kinofreske' (ne bez utjecaja profesora mu na VGIK-u Dovženka). Projekt je nakon niza nesuglasica zaustavljen, a Paradžanov je od testnih snimaka, napravljenih bez odobrenja vlasti, montirao 13-minutni film.
U filmsko-povijesnom smislu, projekt je značajan jer je stilski zametak onog što će do detalja razviti u svom najpoznatijem naslovu Sayat-Nova (Boja nara), dakle oblikovanje žive slike unutar kadra kojim se, pomoću pomne simboličke razrade, autor referira na obrađivanu temu, umjesto da se služi filmsko-realističkim oblikovnim postupcima. S povijesne pak strane, značajan je jer njime započinje umjetnikov poduži niz godina življenja u 'nemilosti vlasti'.
featured
Kijevske freske + Boja nara
Drugi nastavak ciklusa Ludius, ludio... Sergej Paradžanov donosi nam kratkometražni film Kijevske freske i biografski i povijesni naslov Boja nara. → more
25.10.2024.
Boja nara
Sayat Nova, SSSR, 1969., director: Sergej Paradžanov, feature film