Summary
Prošlo je već pola stoljeća od prvog diska na našim prostorima. Koji je bio prvi? Dokumentarni film Pola stoljeća diska sniman je u Jelsi, Opatiji, Rijeci, Splitu, Zagrebu i Parizu uz pomoć pedesetak sugovornika, ilustriran je arhivskim snimkama, fotografijama i dokumentima iz tog vremena te suvremenim snimkama lokacija čime oživljava pionirski period disko groznice u Hrvatskoj. Riječki Husar, Stereo 70, Palach, opatijski Club 57,
jelšanska Amfora, splitske Arkada i Semafor, zagrebački Saloon... što su ta imena značila onda i što nam govore danas?
1964. godine Petar Ivulić, splitski avanturist bračkih korijena a pariške adrese, u Jelsi na otoku Hvaru otvara prvi disko klub u tadašnjoj državi. Ne može ga registrirati pod tim imenom jer takvo što ne postoji kao opcija...
Tim pionirskim poduhvatom pokrenut je val otvaranja disko klubova diljem zemlje i taj oblik socijalnog druženja obilježio je dvije naredne dekade.
No je li baš jelšanska „Amfora“ bila prva? U Muzeju turizma u Opatiji imaju drugačije mišljenje. Što to jedan klub čini pravim disko klubom? Koja je bila važnost tih mjesta? Pozitvni i negativni učinci na društvo? Na ta i mnoga druga pitanja kroz razgovor s akterima, danas ljudima u trećoj životnoj dobi, odgovara ovaj film.
Sniman u Jelsi, Opatiji, Rijeci, Splitu, Zagrebu i Parizu uz pomoć pedesetak sugovornika, ilustriran arhivskim snimkama, fotografijama i dokumentima iz tog vremena te suvremenim snimkama lokacija oživljava pionirski period disko groznice u Hrvatskoj. Husar, Amfora, Club 57, Arkada, Semafor, Saloon... što su ta imena značila onda i što nam govore danas?
Festivals and awards
Solo Positivo u Opatiji / Vukovar Film Festival - Specijalna nagrada.