Summary
Jednoga dana zašao neki momak u šumu Striborovu, da nasiječe drva za ognjište. On nije znao da je ta šuma začarana... Umjesto drva kući je iz šume majci doveo snahu, najljepšu djevu koju je ikada vidio. Ali uskoro se pokazalo da snaha baš i nije bila najsretnija prilika za ženidbu..."Šuma Striborova" mnogima je najdirljivija, a i sigurno najpopularnija hrvatska bajka! Autor ovog jedinstvenog i originalnog crtića je Alistair Keddie, škotski animator, dizajner i fotograf.
"Šuma Štriborova" jedan je od crtića iz nagrađivanog multimedijskog projekta "Priče iz davnine" nastalog prema knjizi "hrvatskog Andersena" Ivane Brlić Mažuranić u produkciji "Bulaja naklade". Urednica Helena Bulaja okupila je poznate animatore i druge umjetnike iz cijelog svijeta. Rezultat je bio iznenađujuća avantura, jer su umjetnici iz različitih zemalja, kojima ta zbirka i hrvatska kultura uglavnom uopće nisu bili poznati, i koji se nisu međusobno poznavali, na potpuno nov način interpretirali ove prekrasne priče! Crtići iz projekta predstavljeni su ili nagrađeni na preko trideset međunarodnih festivala animacije i novih medija, te su pored ostaloga nagrađeni i "Oscarom multimedije" (nagrada na festivalu FlashForward, San Francisco), a "Šuma Striborova" uvrštena je u program najvažnijeg svjetskog festivala animacije, onog u francuskom Annecyju.
"Možda najvažniji hrvatski kulturni projekt za 21. stoljeće!" (Jurica Pavičić, Jutarnji list)
NEVA
Na dan kad se Neva Nevičica rodila, vile prorekoše njezinu budućnost. Narekoše joj vile da će joj biti Sunce djeverom i da će joj u svatovima plesati... "Neva" - nastala prema bajki Ivane Brlić Mažuranić "Sunce djever i Neva Nevičica" - neobična je priča o mlinarovoj kćeri i njezinom opiranju sudbini.Autor baš svega (ideje, likova, animacije, glazbe...) u ovom neobičnom i očaravajuće jednostavnom crtanom filmu je Edgar Beals, kanadski multi-talentirani animator, fotograf, dizajner, slikar, kipar...
REGOČ
"Regoč" je romantična bajka o priprostom, ali plemenitom divu Regoču i nježnoj, ali svojeglavoj vili Kosjenki i njihovim začuđujućim avanturama kroz nepoznati svijet...
Autor i redatelj "Regoča" je Helena Bulaja, idejni pokretač i glavni urednik multimedijskog projekta "Priče iz davnine". U svom filmu stvorila je apstraktni ali i emotivno sugestivni svijet, kombinirajući video, fotografiju, digitalnu ilustraciju i crtež, uz sugestivnu glazbenu pratnju njemačkog kompozitora Christiana Biegaija.
KAKO JE POTJEH TRAŽIO ISTINU
Jednom davno, u vrlo davno doba, živio je jedan starac sa svoja tri unuka, na krčevini u staroj bukovoj gori. Jednoga jutra braća su otišla u šumu sakupiti meda i tamo su sreli Svarožića, koji im je pokazao što sve na svijetu ima i što im je suđeno.Ali šumom se povlačio i Bjesomar, vladar svih šumskih bjesova, koji je uživao u uhođenju i pakostima, a posebno je mrzio starca Vjesta i njegove unuke...Autor ove "rokerske" obrade bajke Ivane Brlić Mažuranić "Kako je Potjeh tražio istinu" je australski animator Nathan Jurevicius.
RIBAR PALUNKO I NJEGOVA ŽENA
Ribar Palunko tražio je bolji život i uzbuđenje. Želje su mu se i ostvarile...Autorica ove neobične prerade "Palunka" je francusko-američka animatorica Laurence Arcadias, redatelj kod nas vrlo popularnog animiranog serijala "Philipp" (da, onaj mali miš s kišobranom!).
JAGOR
Nekoć davno živio je dječak po imenu Jagor. Majka mu je umrla dok je bio još malen. Otac mu se ponovno oženio, a okrutna maćeha začarala je oca pa on za sina ni ne mari. Dječaka je ugrabila zla vještica, baba Poludnica... Bajka "Jagor" puna je misterioznih sila, od mračnog podzemlja do vrhova strašnih planina... pomalo strašna, ali sa sretnim završetkom – baš kao svaka prava bajka!Rusko-američki kreativni pogon "Studija Mobile" iz New Yorka, u kojemu je nastao "Jagor", čine Polina i Mirek Nisenbaum i Sabina Hahn – kod nas su poznati i kao autori popularnog serijala glazbenih igara za najmlađe ("Orašar", "Alisa", "Čarobna frula").