Summary
Jedan metonimijski stan negdje u centru Taipeija koji se opire vlastitoj prodaji postaje utočišna točka u kojoj se ukrštaju životi troje protagonista. May Lin (Yang Kuei-Mei) i njezin usputni priležnik Ah-jung (Chen Chao-jung), s kojim upražnjava emotivnu hladnoću i očaj, te slijepi putnik života Hsiao-kang (Lee Kang-Sheng) koji se u stanu zatekao zahvaljujući Lininoj nemarnosti. Njihove linije jedva da se dotiču, a kada to učine samo potvrđuju nemogućnost komunikacije i usamljenost koja se najkomičnije, i najtragičnije ujedno, iskazuje u sceni koju bi američki redatelji snimili u stilu Bala na vodi. Važan dio u prikazu stanja psihe ovog trojca bez sidrišta čini i arhitektura. Odnos koji se na toj relaciji stvara mogao bi se poslovično svesti na rečenicu: prazan je stan onoliko koliko su ljudi u njemu prazni. Živjela ljubav!
Tsai Ming-liang jedan je od onih autora tzv. drugog tajvanskog novog vala uza koje se najčešće vežu tropi alijenacije i usamljenosti, distanciranosti i dezorijentacije, stoga nije čudno da ga se nekako od samih početaka dovodilo u vezu s Antonionijevim opusom. Recimo upravo od ovog, drugog njegovog filma, s kojim je 1994. godine osvojio Zlatnog lava na Mostri (uz nagradu kritike FIPRESCI), inače festivala s dugom tradicijom nagrađivanja azijskih autora. Tad ga je dobar dio kritičara osumnjičio za plagijatorstvo, ali ih je autor svojim daljnjim filmovima oslobodio zablude u koju su brzopotezno upali jer se ispostavilo da su upotreba paralelne naracije, naglašavanje tema potisnute žudnje i neostvarenih kontakata, upotreba vrlo fokusiranih kadrova koji se opiru vlastitoj potrošnosti te neiscrpni užitak u bilježenju neprimjetne prolaznosti na androginom licu svog stalnog suradnika Leeja Kang-Shenga autorova estetska konstanta, koja je s vremenom postajala još smirenijom i meditativnijom, odnosno fokusiranijom. Film je, također, dobitnik i tri Zlatna konja (za najbolji film, režiju i zvučne efekte) na filmskom festivalu u Taipeiju iste godine, a radi se o prestižnoj nagradi koja se dodjeljuje filmovima na nekom od službenih kineskih jezika.
featured
In memoriam: Dragan Rubeša
Najveći filmski entuzijast i sanjar našeg grada, njegove Opatije, županije, a i šire, više nije s nama. S Draganom smo gradili Art-kino, zajedno ušli prvi puta u tada praznu i zatvorenu dvoranu, kada su svi → more
03.03.2022.