Četvrtkom čitamo: 3 književne preporuke [2]

Četvrtkom čitamo: 3 književne preporuke [2]

Published: 29.04.2021.

Specijalna knjižnica Art-kino sa svojih polica izdvaja i preporučuje tri naslova! Ukoliko ne znate odakle biste krenuli pretraživati književno-filmsku građu Art-kina ili vam je naprosto potrebno malo čitateljskog nadahnuća, tu smo za vas svakog četvrtka s tri nove, tople preporuke.

      

        1. The Stanley Kubrick Archives (Alison Castle, Taschen)

Kada bi se povlačile paralele između veličine knjige i veličine lika (i djela) kojeg knjiga predstavlja, ova impozantna monografija već naočigled odgovara značaju i težini kultnog američkog redatelja Stanleyja Kubricka. Jer, pripremite se, uistinu jest fizički teška. A ispod dojmljivih crno-crvenih korica nalazi se – opet redatelju nalik – vizualno impresivna, minuciozno precizna, detaljna i sveobuhvatna – arhiva Stanleyja Kubricka i najopsežnija studija filmaša do današnjih dana.

Bila je to 1968. godina kada su Kubricka zamolili da prokomentira metafizički značaj filma 2001: Odiseja u Svemiru, na što je on odgovorio: „To nije poruka koju sam ikada namjeravao prenijeti riječima. 2001. je neverbalno iskustvo. (…) Pokušao sam stvoriti vizualno iskustvo koje zaobilazi verbalizirano smještanje u ladice i izravno prodire u podsvijest s emocionalnim i filozofskim sadržajem“. Na tragu redateljevog razmišljanja, prvi dio knjige kronološki predstavlja autorov filmski opus – od prvih kadrova Poljupca ubojice do završnih kadrova filma Oči širom zatvorene – isključivo kroz fotografije, bez opisa, kao potpuno neverbalno iskustvo.

Drugi dio knjige oživljava kreativni proces Kubrickovog filmskog stvaranja predstavljanjem izvanredne kolekcije uglavnom neviđenog materijala iz njegovih arhiva, uključujući fotografije, rekvizite, plakate, umjetnička djela, scenografije, skice, korespondencije, dokumente, scenarije, nacrte, bilješke i rasporede snimanja. Uz vizualni materijal, knjizi su priloženi i eseji istaknutih filmskih teoretičara, članci koje je sam Kubrick napisao i one koji su napisani o njemu, te izbor najboljih Kubrickovih intervjua. The Stanley Kubrick Archives, uz njegove filmove, najbolji je uvid u um velikog američkog filmaša.

        2. Otporna na Hollywood: Ogledi iz dekonstrukcije tvornice snova (Mima Simić; Hrvatski filmski savez)

Na kritičarsko pero Mime Simić nije lako ostati imun. Bilo da se izrijekom slagali, zdušno negirali ili nešto između toga sudili, njena razmišljanja o filmu potiču na daljnja razmišljanja, otvaraju prostor za razgovor, za nove poglede na filmove koje gledamo. U kombinaciji britkog, slobodnog, autoironičnog, nerijetko humorističnog stila i čvrstog zaleđa rodnih, feminističkih, kulturalnih i postkolonijalnih teorija, autorica se hvata u koštac s novijom holivudskom filmskom produkcijom.

Kroz analizu 29 blockbustera koji su punili (prvenstveno multiplex) kinodvorane posljednjih desetljeća, poput Burtonovog Charlieja i tvornice čokolade i Jacksonovog King Konga, Simić sustavno dekonstruira koncept sofisticirane holivudske „tvornice snova“ ispod koje se kriju dobro uhodani mehanizmi potpore (a nekad, u rijetkim prigodama i – otpora) okoštalih stereotipa i odnosa moći u zapadnjačkom društvu.

Riječima Marijana Krivaka, Otporna na Hollywood jednostavan je putokaz kako se pametno gleda film. Holivudski film koji se često gleda samo iz eskapističke perspektive, što je vrlo ograničavajuće jer u sebi (indirektno) krije mnogo, mnogo više.

        3. Studije o 9 filmova (Ante Peterlić, Hrvatski filmski savez)

Filmolog, teoretičar i enciklopedist Ante Peterlić otac je misli o filmu na našim prostorima, prvi domaći profesor filma čije je znanje i tumačenje filmske umjetnosti u samom temelju domaće filmologije. Iz njegova sveobuhvatnog opusa izdvajamo Studije o 9 filmova, zbirku interpretacija filmova koji se nalaze među ključnim djelima filmske umjetnosti, a koji fasciniraju i samog autora. Na repertoaru se nalaze M, Pravilo igre, Građanin Kane, Vrtoglavica, Rio Bravo, Do posljednjeg daha, Prošle godine u Marienbadu, Osam i pol te 2001: Odiseja u svemiru.

Osim kao osoba enciklopedijskog filmskog znanja, prema riječima Hrvoja Turkovića, Peterlić je majstor interpretacije, imaginativnog tumačitelja filmova i opusa, sposoban neočekivano problematizirati i analitički razjasniti posebnost nekog autora, filma, povijesnog žanra.

Dobar je to početak za sve ljubitelje našeg programa Kultno kino, bilo da su čitatelji već upoznati sa spomenutim djelima ili tek planiraju otkriti njihovu veličinu. Uz pažljivo vodstvo Ante Peterlića i njegovih tekstova, u tome će zasigurno uspjeti.


Građa specijalne knjižnice Art-kino dostupna je svim članovima i članicama Filmskog kluba Art-kina.

Trenutno je radno vrijeme knjižnice radnim danom, od utorka do četvrtka, između 10 i 14 sati.

Građu knjižnice možete istražiti i putem online kataloga: bit.ly/3n6IfPD

Više doznajte na: www.art-kino.org/hr/o-kinu/biblioteka