Inovativan i raskošan hommage gradu Rijeci
Započela pretprodaja ulaznica za film Fiume o morte!
Published: 03.01.2025.
Dokumentarno-igrani film Fiume o morte! riječkog redatelja Igora Bezinovića, inovativan i raskošan hommage gradu Rijeci, filmski uradak kakav dosad nije snimljen u domaćoj kinematografiji, na svoj put do domaće publike kreće 8. veljače kada se upravo u Rijeci, u Art-kinu, održava dvostruka hrvatska premijera filma.
Distribucija filma započet će neposredno nakon svjetske premijere na Međunarodnom filmskom festivalu u Rotterdamu. Podsjetimo, Fiume o morte!, nastao u produkciji Restarta, prvi je hrvatski film koji će biti prikazan u glavnom natjecateljskom programu Tiger ovog prestižnog festivala. Prvi video materijal, službeni trailer filma, pronađite ovdje.
Fiume o morte! originalan je film koji na izrazito inovativan stil progovara o fascinantnoj i široj javnosti nepoznatoj povijesnoj epizodi u kojoj je talijanski pjesnik i zagovaratelj rata Gabriele D’Annunzio prije stotinjak godina zauzeo grad Rijeku.
Nakon premijere, potvrđeno je još sedam prikazivanja filma u Art-kinu (9., 10., 11., 12., 13., 14. i 15. veljače), a ulaznice za te termine već je sada moguće kupiti u pretprodaji na blagajni Art-kina ili putem stranice ulaznice.hr.
Nagrađivani autor Bezinović, dobitnik Velike zlatne Arene za dugi igrani film Kratki izlet 2017., u ovom filmu na iznimno kreativan način propituje posljedice okupacije grada na grad i njegove stanovnike. Kako bi pronašao odgovore, autor je angažirao niz građana Rijeke, kojeg Talijani zovu Fiume, koji prepričavaju, rekonstruiraju i reinterpretiraju bizarnu priču o 16-mjesečnoj okupaciji njihova grada 1919. godine od strane talijanskog pjesnika, dandyja i propovjednika rata Gabrielea D’Annunzija.
Poezija, kokain, dinamit, puške, nogomet, avioni, pokućstvo koje leti kroz prozor, koncerti, zatvori, sunčanje, tisuće vojnika, milijuni metaka, beskonačni govori i čak jedan čudnovati kljunaš… Sve su to dijelovi jedne od najbizarnijih okupacija u povijesti čovječanstva. Građani Rijeke ovim su filmom, nakon 100 godina, dobili priliku preuzeti povijest u svoje ruke i kroz film ispričati svoju verziju događaja.
Bezinović, inače Riječanin, D’Annunzijevu okupaciju uzima kao polazište za film te na autentičan i originalan način realizira filmsko svjedočanstvo o povijesnoj epizodi koja je uvelike obilježila njegov grad. Naime, nakon Prvog svjetskog rata političari se nisu mogli dogovoriti kome bi grad trebao pripasti - Kraljevini Italiji ili Kraljevstvu Srba, Hrvata i Slovenaca. “Situaciju pregovora i političkih rasprava iskoristio je zanimljiv lik, Gabriele D'Annunzio, talijanski pjesnik, kicoš i slavna osoba svog vremena, te čovjek opsjednut ratom koji je uz talijanske vojne dezertere okupirao grad i u njemu ostao 16 mjeseci, dok ga službena talijanska vojska nije izbacila. Ta priča jako je poznata u Italiji, uči se u talijanskim školama, a ja sam je pokušao ispričati iz vlastite perspektive i perspektive građana koji danas žive u Rijeci", pojašnjava autor. Na poziv za sudjelovanje u filmu prijavilo se na stotine Riječana i Riječanki, te je Bezinović odlučio kroz filmske slike oživjeti vrlo bogatu arhivu okupacije koja se sastojala od mnoštva fotografija i filmova rekonstruiravši ih na istim mjestima na kojima su se ti događaji odigrali.
“Postoji vrlo bogata arhiva, cijeli taj period pokriven je mnoštvom fotografija i snimki jer je D’Annunzio bio opsjednut propagandom. U filmu koristim arhivske materijale te ih uz pomoć mojih sugrađana stavljam u suvremeni kontekst. Ideja filma nije samo prikazati ovu priču, već i potaknuti publiku na razmišljanje kako fotografije, videa i filmovi utječu na interpretacije naših sadašnjih života i kako povijesne činjenice utječu na živote naših gradova danas”, dodaje Bezinović. Inovativnim stilom Bezinović uprizoruje ovu fascinantnu povijesnu epizodu napravivši film kakav dosad nije viđen u našoj kinematografiji, nudeći raskošan stilski iskorak, razigranost i kreativnost.
Igor Bezinović režirao je filmove Blokada (nagrada Oktavijan za najbolji hrvatski dokumentarac u 2012.), Veruda (nagrada Oktavijan za najbolji hrvatski dokumentarac u 2015.) i Kratki izlet (Velika zlatna arena za najbolji hrvatski dugometražni igrani film u 2017.), kao i niz kratkih filmova raznih vrsta i trajanja. Njegov je rad bio međunarodno prikazivan na festivalima i događanjima kao što su IFF Rotterdam, DOK Leipzig, IDFF Jihlava, CPH:DOX, Kurzfilmtage Winterthur, Bijenale mladih umjetnika Europe i Mediterana, Bijenale arhitekture u Veneciji (s Hrvoslavom Brkušić za Pulsku grupu), Museum of the Moving Image, Viennale i Guanajuato IFF. Diplomirao je Filmsku i TV režiju na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu te filozofiju, sociologiju i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Film je nastao u produkciji kuće Restart, producenti su Vanja Jambrović i Tibor Keser, u koprodukciji s kućom Nosorogi iz Slovenije (koproducentica je Marina Gumzi) te Videomante iz Italije (koproducentica je Erica Barbiani).