Ciklus filmova Juliette Binoche

Osmijeh Juliette Binoche

Ciklus filmova Juliette Binoche

Program

Ovogodišnje Filmske mutacije u Art-kino započinju Ciklusom filmova Juliette Binoche koji donosi filmove Leosa Caraxa (Zla krv i Ljubavnici s Pont-Neufa), Michaela Haneka (Skriveno), Krzysztofa Kieślowskog (Tri boje: Plavo) te Jean-Paula Rappeneaua (Konjanik na krovu).

Ciklus filmova će se otvoriti u srijedu, 3. prosinca u 20 sati uz film Zla krv. Radnja je filma smještena u blisku budućnost Pariza gdje ljubavnicima prijeti smrtonosna bolest ukoliko se upuste u seks bez ljubavi. Ljubavnici s Pont-Neufa su skitnica Alex i mlada slikarica Michèle koji se susreću pokraj mosta te se usprkos prvim razmiricama sprijateljuju. Tri boje: Plavo, filmski klasik, donosi priču o Julie koja nakon pogiblje supruga i kćeri odlazi u Pariz kako bi pokušala nastaviti svoj život. Prvi dio trilogije redatelja Krzysztofa Kieślowskog okrunjen je mnoštvom nagrada i nominacija među kojima je i César za Juliette Binoche. Kontroverzni film Skriveno broji preko 50 nagrada i nominacija. Ulazimo u dom bračnog para koji na svoj kućni prag dobiva video-kazete sa snimkama njihove kuće...

Osmijeh Juliette Binoche - tekst Dragan Rubeša

Osmijeh Juliette Binoche veći je od Cinemascopea. Smije se puno, snažno i ekscesivno. Kao da sudjelujemo u svečanosti smijeha. Njenom osmijehu može parirati jedino onaj Julianne Moore. Prenosi ga iz filma u film poput trofeja. Ponekad je on iskren, a ponekad ciničan i ubojit. Njen osmijeh znade biti razorniji od najrazornijeg oružja. On je oružje nadmoći, ali i depresije i tuge. Sjećam se njene Tereze iz Kaufmanove adaptacije Kunderine Nepodnošljive lakoće postojanja. Za razliku od Sabine (Lena Olin) koja u filmu postaje ikona seksualnih sloboda, Tereza je snaga njegove stabilnosti. U jednoj epohalnoj sceni filma, Tereza natjera Sabinu da pozira za golišave fotografije. Ali Sabina će oteti Terezi kameru i reći joj, 'Sad je na meni red'. Tereza skida majicu ali se osjeća nekako sramežljivo poput školarke, uronivši lice u nju. Sabina joj skida gaćice i uhvati joj ruku iza leđa. Binoche je u isti mah uzbuđena, uplašena i zbunjena. Dvadesetšest godina kasnije, u Oblacima nad Sils Marijom Oliviera Assayasa, imamo inverzivnu situaciju. Binoche odlazi s asistenticom Kristen Stewart na kupanje u ledeno planinsko jezero. I dok će se ona bez ikakvih inhibicija skinuti do kraja, sramežljiva asistentica ostavlja na sebi gaćice i grudnjak. To je samo jedan od njenih lukavih trikova koji igraju na konfuziju identiteta, žudnje, sentimenata, umjetnosti i realnosti, ubojiti osmijeh uključen.

Binoche je imala prokletu sreću da već na samom početku karijere, u fazi glumačke inicijacije, ubode tri velika francuska redatelja – Doillona (La Vie en familie), Godarda (Je vous salue Marie) i Techinea (Rendez-vous). I dok je njena učiteljica glume tada bila Vera Gregh koja ju je uvela u tajne dugih tišina, pa joj je Godard tek pomogao da produlji njihovo istraživanje, avantura s Leosom Caraxom odvela ju je prema nekim drugim bučnijim horizontima. Bio je to kraj osamdesetih koji je označio vrhunac francuskog filmskog baroka, s dva autorova seminalna filma – Les Amants du Pont-Neuf i Mauvais sang. Ona naglo postaje divlja i neobuzdana, pogotovu kad se u Les Amants de Pont-Neuf napije s Denisom Lavantom na mitskom pariškom mostu dok u daljini odzvanja vatromet uz zvuke rapa kojeg zamjenjuje bečki valcer, sve to garnirano njenom simpatično lascivnom pričom i hrapavim osmijehom. No bez obzira na njihove vizualne barokne ekscese bliske estetici videospota koja je tada bila jako 'in', ta dva filma su u stvari dva različita svijeta. U Mauvais sang, taj svijet zamišlja mladić koji voli film i pretvara ga u san. U Les amants de Pont-Neuf, on će tim snovima i vizijama suočiti realnost.

Ali Binoche pripada eri koju je Francois Truffaut opisao sintagmom 'la politique des auteurs'. Onoj istoj eri koju će francuski filmski kritičar i sineast Luc Moullet kasnije parafrazirati kao 'politique des acteurs', iako je te 'politike' znala zamijeniti migracijama prema holivudskom star-sistemu. Dok se u Oblacima nad Sils Marijom cinično podsmjehivala holivudskoj teen zvjezdici promatrajući na internetu njene fotografije iz sci-fi blockbustera, i sama je u stvarnosti ponekad znala prihvatiti ulogu u sličnim produkcijama (šifra: Godzilla).

No kad su auteuri poput Kieslowskog (Tri boje: Plavo), Hou Hsiao-hsiena (Putovanje crvenog balona), Amosa Gitaia (Oslobođenje) i Hanekea (Šifra nepoznata, Skriveno) kao 'stranci' došli snimiti film u Francusku ili u Italiju poput Kiarostamija (Provjerena kopija), uvijek su radili s Binoche. Ponekad ih je i sama posjetila, poput Kiarostamija u Iranu (Shirin), omotavši glavu crnom maramom kao jedina strankinja u njegovu filmu. Još je pored glume imala vremena naslikati njihove portrete za svoju seriju 'Portraits cinema', te s Akramom Khanom raditi baletnu koreografiju. No svi ti njeni projekti nisu samo krajnje odvažni već i krajnje različiti, kao što su i kulturalni univerzumi autora koji su je angažirali (Poljska, Tajvan, Izrael, Austrija, Iran) krajnje dijametralni. Tako je u Kieslowskog zamijenila osmijeh žaljenjem i tugom, dok joj je lice naglo postalo nekako misteriozno i zagonetno, uhvaćeno u neki melankolični zastoj i ispražnjeno od emocija i sentimenata, sve do zadnjeg kadra. Hanekea nije zanimala njena sloboda već preciznost, kao što mu je i scenarij poput precizno orkestrirane glazbene partiture. Genijalni Hou natjerao ju je da u ulozi lutkarice improvizira. U Houa smijeh dopire iz djetinjstva. Sjetimo se scene u kojoj se tijekom vožnje vlakom, lica okupana suncem i osmijehom, ona prisjeća londonskih au pair dana, kad je svaki dan odlazila u British Museum. Ta smirena scena koja emanira neki neobični spoj sretne tuge, krajnji je antipod njenoj stresnoj vožnji vlakom u uvodnim kadrovima Assayasova filma Oblaci nad Sils Marijom, dok uz pomoć asistentice pokušava posložiti sve obaveze koje ju očekuju dolaskom u Zurich. Vjerujem da je poput njene Marie Enders riječ o glumici s kojom je prilično teško raditi. Bilo da s pacijentima umobolnice hoda mistralom šibanim provansalskim brdima odjevena u crnu haljinu od grubog platna, zaustavljena negdje na pola puta između lucidnosti i ludila (Camille Claudel 1915) ili se u skijaškoj jakni penje švicarskim brdima da bi pronašla idealno mjesto za promatranje Malojske zmije (Oblaci nad Sils Marijom). Ali zato je valjda tako posebna.

featured

Zla krv

Zla krv

Mauvais sang, Francuska / Švicarska, 1986., director: Leos Carax, feature film

Skriveno

Skriveno

Caché, Francuska / Austrija / Njemačka / Italija / SAD, 2005., director: Michael Haneke, feature film

Konjanik na krovu

Konjanik na krovu

Le hussard sur le toit, Francuska, 1995., director: Jean-Paul Rappeneau, feature film

Tri boje: Plavo

Tri boje: Plavo

Trois couleurs: Bleu, Francuska / Poljska / Švicarska, 1993., director: Krzysztof Kieślowski, feature film

No Screenings