Ciklus talijanskoga neorealizama

Ciklus talijanskoga neorealizama

Program

od 17.11 do 21.11.

Ciklus talijanskog neorealizma u Art-kinu čine četiri neorealistička bisera: Zemlja drhti (La terra trema, 1947), u režiji Luchina Viscontija. Snimljena s naturščicima, to je slobodna, osuvremenjena obrada romana Obitelj Malavoglia Giovannija Verge, priča o životu eksploatiranih ribara sa Sicilije, koji su prinuđeni na migracije prema bogatijem talijanskom sjeveru. Gorka riža (Riso Amaro, 1948) u režiji Giuseppea De Santisa, bavi se problemom iskorištavanja radnica na rižinim poljima Piemontea. Film je postigao veliki uspjeh i izvan Italije zahvaljujući glumici Silvani Mangano, prvoj  predstavnici pin-upa u talijanskoj kinematografiji.
Tu su i  Mlin na rijeci Po (Il mulino del Po, 1949) Alberta Lattuade gdje radnja prati junakinju Bertu koja, nakon socijalnih nemira uzrokovanih visokim porezima i nepravednim odnosom zemljoposjednika, ostaje osiromašena, te je prinuđena raditi kao sluškinja.

Čudo u Milanu (Miracolo a Milano, 1950) Vittorija  De Sice, komedija je nastala pod utjecajem Charlija Chaplina i Renéa Claira, jedino stilizirano djelo neorealističkog pokreta.

"Talijanski neorealizam bio je ostavio dubokih tragova kako u matičnoj kinematografiji (Drvo za klompe Ermana Olmija, 1978.), tako i u brojnim drugim svjetskim kinematografijama, počevši od iranske pa sve do hrvatske
(...) Prvo važnije neorealističko ostvarenje "Rim, otvoreni grad" (1945.) Roberta Rosselinija (...) u kojem je dokumentaristička građa neplanirano prerasla u improvizacijski ovlašno razrađenu 'narativnu' storiju spontano anticipiravši neke od temeljnih retoričkih načela nove poetike: praviti filmove na sliku i priliku života s težištem na maksimalnoj realističnosti prizora u okolnostima tzv. nađene priče, ali i zateknutih (mahom razrušenih) interijera i eksterijera. U filmu koji je, silom prilika, bio sniman na raznorodnom filmskom materijalu, većinu uloga tumačili su – u duhu novih shvaćanja što su odmah bila zaživjela - naturščici, a prevladavali su dokumentaristički dugi kontinuirani kadrovi.
Baveći se mahom marginalnim društvenim slojevima, neorealistički su filmovi, uz spomenuto, preferirali neposrednost, reduciranu narativnost (s naglašeno sporijim razvojem 'priče' i pokušajima približavanja zbiljskom trajanju radnje), fragmentarnost i izoštrenu kritičnost; težili su i tzv. globalnoj metafori vičnoj da cjelinu filma uzdigne na razinu simbola usmjerenog prokazivanju nekog duboko aberantnog društvenog procesa, društva u cjelini.

Pokraj spomenuta Rosselinija (te ideologa pokreta Cesarea Zavattinija), vodeći redatelji pokreta bili su: Vittorio de Sica (Kradljivci bicikla, 1948.; Umberto D, 1951.) i Luchino Visconti (Zemlja drhti, 1948.). Slijede ih: Giuseppe De Santis, Pietro Germi, a u početnoj fazi svoga stvaralaštva Michelangelo Antonioni i Federico Fellini. Nakon 1950. godine, kada su se bili ponešto već iscrpli potencijali novine, slijedi svojevrsna inačica neorealističke poetike pod nazivom neorealizam duše, koja je izričajno težište bila premjestila sa socijalnih datosti na psihološke."

tekst: Petar Krelja, Hrvatski filmski savez

Lisac i zečica spašavaju šumu

17:00 Dječja kuća sinkronizirano

Lisac i zečica spašavaju šumu

Fox & Hare Save the Forest, director: Mascha Halberstad, Nizozemska, Belgija, Luxemburg, 2024.
animated 71 min.

Moja friki obitelj

19:00 Dječja kuća sinkronizirano

Moja friki obitelj

My Freaky Family, director: Mark Gravas, Australija, Irska, 2024.
animated 86 min.

Dražen

20:00 / premijera

Dražen

director: Danilo Šerbedžija, Hrvatska, 2024.
feature film 90 min.