Čarolije na mjesečini
Published: 13.07.2015.
Od Ponoći u Parizu do Čarolije na mjesečini u opusu Woodyja Allena sve ostaje isto. Isti metafilmski štosevi i isti deja vu. Ali uz tko zna koji po redu Allenov traktat o tome kako će se 'stvarni svijet pretvoriti u bajku', ostaje neodoljiva iskrenost. Ima li nešto ljepše nego gledati Čaroliju na mjesečini pod svjetlom mjesečevim? S Colinom Firthom u ulozi mađioničara koji vjeruje da živi u svijetu u kojem je praznovjerje na lošoj cijeni jer ljudi više ne vjeruju u Boga a kamoli u magiju. Postoji li ljepši užitak od gledanja Karte do zvijezda pod nebom zvjezdanim? S neponovljivom Julianne Moore u ulozi ocvale psihotične zvijezde koja pati od začepljenja u velikom Cronenbergovu filmu koji hoda prema smrti.
Vaše i naše Art-kino već petu ljetnu sezonu zaredom izlazi u dvorište Samostana Gospe Lurdske i postaje Art-kino pod zvijezdama. Po već uhodanoj koncepciji, program obuhvaća odabir art hitova koji su tijekom protekle sezone privukli najviše publike, ali i najfriže akvizicije ovogodišnjeg Berlina i Cannesa koje ćemo vidjeti u sklopu već tradicionalnih gostovanja splitskog Festivala mediteranskog filma, radionice Ex Oriente i neizostavnog Motovun Film Festivala. Zato ljetno kino i otvaramo pobjedničkim filmom ovogodišnjeg Animafesta, uz selekciju kratkometražnih animiranih filmova 'za odrasle' iz njegova središnjeg programa, te dio naslova iz njegove paralelne selekcije Cartoon d'or.
Ove godine krećemo i u partnerstvo s Riječkim ljetnim noćima, čiji se filmski segment sukladno nazivu te manifestacije bavi temama otpora i prkosa, s tri iznimna komada. Uz gerijatrijski aktivizam Bijesnih bakica na užarenim ulicama Seattlea, čija će nam projekcija dobro doći kao fino osvježenje u pauzi između dva Pikettyjeva poglavlja, tu je i Citizenfour s lucidnim Edwardom Snowdenom koji je američkim paranojama podario konkretnu formu, da bi Laura Poitras tu istu formu potom prevela u filmske slike, pri čemu je njen famozni akter tu pred njom, dakle, vidljiv a ne sveden na sjenu, izoliran u sobi hongkonškog hotela koji postaje novi 'Watergate' američke povijesti. A u istom programu vidjet ćemo i Levijatan u kojem njegov autor Andrej Zvjagincev, pokušava vizualizirati vlastiti politički revolt prema Putinovoj Rusiji inkarniranoj u liku arogantnog špekultanta nekretninama i lokalnog gubernatora.
Na taj isti motiv pobune i prkosa na neki način se nadovezuju i Divlje priče Argentinca Damiana Szifrona, koje funkcioniraju kao kolektivna katarza, dok autor uzdiže primordijalne ljudske instinkte svedene na osvetu i pretvara ljude u izmet. A prkos emanira i sjajna Anne Dorval u neodoljivoj Mami Xaviera Dolana, koja pokušava učiniti sve da njen impulzivni sin ne završi u psihijatrijskoj ustanovi. On će pak doslovno shvatiti termin 'proširenog filma' ('expanded cinema') i rukama rastvoriti format filmske slike 1:1 te ga barem na trenutak transformirati u raksošni cinemascope veći od života, uz zvuke 'Oasisa'.
Program vašeg i našeg ljetnog Art-kina u znaku je dominantne skandinavske kinematografije, s čak trojicom Šveđana - nadrealnim Royom Andersonom (Golub sjedi na grani i promišlja egzistenciju) koji je lani na venecijanskoj Mostri osvojio Zlatnog lava, sumanutim Felixom Herngrenom koji je adaptirao Jonassonov bestseler Stogodišnjak koji se spustio kroz prozor i nestao, te sjajnim Rubenom Ostlundom u čijem će Turistu jedan oblak magle od obližnje lavine koji je prekrio terasu brdskog restorana, prekinuti idilu bračnog para na zimovanju u francuskim Alpama, ali i pokrenuti još žešću bračnu lavinu između četiri hotelska zida. Tu su i dva komada koja se napajaju estetikom nordijskog trilera – crnohumorni 'Redoslijed nestankak Norvežanina Hansa Pettera Molanda s neizbježnim kontingentom pripadnika srpskog podzemlja koje utjelovljuju opaki boss Bruno Ganz i njegov sin Sergej Trifunović, te Ubojice fazana Danca Mikkela Norgaarda, u kojem sjajni Fares Fares i njegov partner koje iz sprdnje opisuju kao 'Arapina i pijanduru', otvaraju stari slučaj ubojstva koji nas vraća perfidnim igrama u prostoru elitnog internata.
Ljeto u Art-kinu pod zvijezdama provest ćemo i uz dva sjajna dokumentarna portreta – ekološki intornirani Sol zemlje o slavnom brazilskom fotografu Sbastiaou Salgadu koji je režirao njegov sin Juliano Ribeiro Salgado u tandemu s Wimom Wendersom koji se uz film i sam bavi fotografijom, te 20.000 dana na zemlji Iaina Forsytha i Jane Pollard o Nicku Caveu koji u svom Jaguaru XJ jezdi Brightonom u društvu Kylie Minogue, Raya Winstonea i Blixe Bargelda, posjećuje Warrena Ellisa koji mu je pripremio gljive za ručak, prisjeća se svog 'najboljeg nastupa' s Ninom Simone, pokazuje nam fotku iz djetinjstva na kojoj je u odjeći ministranta, te izvodi solo numeru na klaviru u salonu vile na Azurnoj obali, dok izvana dopiru zvuci cvrčaka. A možda će im se na našoj projekciji pridružiti i crvčci iz našeg dvorišta, uz poneki krik galeba.